Ako vybrať parfum

Čo je parfum, toaletná voda a kolínska voda?

Označenie produktu ako parfum, parfumovaná voda, toaletná voda, kolínska voda (voda po holení) určuje podľa príslušných noriem, aký je obsah vonnej parfumovej kompozície v danom produkte. Zjednodušene sa dá povedať, že čím vyšší tento obsah je, tým silnejší je vôňa a tým dlhšie vôňa vydrží. Týmto pravidlom sa ale nedá riadiť pri všetkých parfumov.

Vďaka rôznosti zloženiu môže byť korenistá toaletná voda oveľa intenzívnejšie, než napríklad citrusová parfumovaná voda s vyšším podielom vonnej parfumovej kompozície. Intenzitu vône okrem tohto podielu výrazne ovplyvňuje aj samotné zloženie produktu.

Pokiaľ ale budeme porovnávať rovnaký produkt vo verzii toaletná voda a parfumovaná voda, napr. Hugo Boss no. 6 a Hugo Boss No. 6 Intense, môžeme povedať, že parfumovaná voda tejto vône bude intenzívnejšia a vydrží dlhšie, než voda toaletná.

Zvláštnou kategóriou sú čisté parfumy. Jedná sa o veľmi silné a koncentrované vône, ktorých na trhu nenájdeme veľa, pretože ich vyrábajú väčšinou len špecializovaní výrobcovia. Vône sú veľmi silné a intenzívne. Vydrží väčšinou celý deň, ale na denné používanie sa vďaka svojej intenzite príliš nehodí. Naviac je ich cena spravidla najvyšší.

Výdrž parfumu

Výdrž parfumu je celkom individuálna, ale všeobecne závisí od viacerých faktorov. Z pravidlá intenzívnejší vôňa s vyšším podielom vonnej kompozície (parfumy, parfumované vody) vydrží dlhšie, než napríklad toaletné vody. Nemusí to byť ale vždy pravidlom.

U parfumu tiež rozlišujeme 3 časti - hlavu, srdce a základ, podľa toho, ktoré vône sa z parfumu kedy uvoľňujú.

Hlava – vysoké tóny sú tie prvé, ktoré po aplikácii pocítime. Hlava parfumu utvorí prvotný dojem, a preto je na ňu kladený veľký dôraz. Doba trvania sa pohybuje od 2 až do 15 minút.
Srdce – po odznení hlavy parfumu nastupujú stredné tóny, ktoré voňajú väčšinou 2-3 hodiny po aplikácii.
Základ – nízke tóny unikajú z parfumu veľmi pozvoľna a doba trvania býva až 8 hodín, ale nie sú výnimkou parfémy pôsobiace aj 10 a viac hodín.

Napr. vôňa Korloff No Ordinary Man parfumovaná voda s korenistou vôňou na prvý dojem zavonia ružovým korením, yuzu, bergamotom, badyánom - tieto zložky tvoria tzv. hlavu. V srdci parfumu po chvíľke ucítime fialku, myrhu a lieskový orech. Po pár hodinách sa rozvonia základ vône, ktorý tvorí koža, pačuli, vetiver a pižmo.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie